Monteliusvägen 12 — bild 1Monteliusvägen 12 — bild 2
1 / 2
Till saluSödermalm, Stockholm

Monteliusvägen 12

Sekelskiftesloft med takutsikt mot Riddarfjärden

Utropspris

67 dagar på marknaden

9 200 000kr

82 143 kr/m²

Boarea
112 m²
Rum
4 rum
Avgift
4 640 kr/mån
Byggår
1903
Våning
5 tr
Energiklass
E
UtsiktSekelskifteTakläge

Om bostaden

Högt belägen sekelskifteslägenhet med fri utsikt mot Riddarfjärden. Original detaljer kombinerat med modern kökslösning.

BostadstypBostadsrätt
UpplåtelseformTill salu (bostadsrätt)
Hyresvärddemo

Nära det som räknas

Föreningens ekonomi

Byggd 1903

Avgift / m² / år

497kr

Vi hämtar föreningsinformation för denna bostad. Under tiden kan du själv kolla ekonomi, belåning och stambyten på allabrf.se eller läsa vår guide.

Se föreningens ekonomiSå granskar du en BRF

Din månadskostnad

Vad kostar bostaden i månaden?

Månadskostnad utan ränteavdrag

46 895kr/mån

Med ränteavdrag: 38 719 kr/mån

Ränta3,95 %27 255kr/mån
Amortering2 %13 800kr/mån
Månadsavgift4 640kr/mån
Driftskostnad1 200kr/mån
kr
kr
kr/mån

Följer Finansinspektionens amorteringskrav (FFFS 2018:14). Ränteavdrag 30 %. Din faktiska ränta sätts av banken.

Så funkar bolånSå skaffar du lånelöfte →

Stadsdel

Utforska Södermalm

Prisbild, statistik och fler hem i stadsdelen.

9 200 000kr

112 m² · 4 rum · demo

Kontakta