Prisstatistik · 8 oktober 2026

Bostadspriser i Lund 2026

Lunds universitet har omkring 46 000 studenter och 8 500 anställda. I Brunnshög ligger forskningsanläggningarna MAX IV och ESS, och i AstraZenecas tidigare forskningsanläggning finns i dag Medicon Village med drygt 180 företag och organisationer och omkring 2 800 arbetsplatser. Snittpriset i Lunds kommun är 44 740 kr/kvm för bostadsrätt och 42 337 kr/kvm för villa enligt Svensk Mäklarstatistik. Bostadsrätterna ligger 23 % över Malmö. Bankernas prognos för hela Sverige 2026 är +4 till +5 %. Den här sidan beskriver områdena från Centrum och Möllevången till Veberöd och Genarp.

Data från Svensk Mäklarstatistik (8 oktober 2026)Lund bostadsrätter 12 mån: +4,0 %
44 740 kr
Bostadsrätt per kvm (Lunds kommun)
42 337 kr
Villor per kvm (Lunds kommun)
+4,0 %
Årsförändring bostadsrätt (12 mån)
2 178 st
Sålda bostadsrätter senaste 12 månaderna

Källa: Svensk Mäklarstatistik (kontraktsdata från mäklare), senaste tolv månaderna, 8 oktober 2026.

Boio Kö · 550 köer

Priserna för höga i Lund? Ställ dig i hyreskön i stället.

Har du inte råd att köpa just nu? Med Boio Kö väljer du bostadsköer för Lund och ser din köstatus och nästa steg på ett ställe.

20 kr var 28:e dag · 7 dagar gratis · avbryt när du vill

Prisutveckling

Lunds resa 2022–2026

Riksbanken höjde styrräntan från april 2022 till 4 % i september 2023 och började sänka den i maj 2024.

Så ser bilden ut nu (8 oktober 2026): bostadsrätter 44 740 kr/kvm (+4,0 % på ett år) och villor 42 337 kr/kvm (+3,7 %). I Malmö ändrades bostadsrätterna +1,9 % och i hela riket +5,4 % under samma period. Klostergårdens station öppnade 10 december 2023, och Brunnshög byggs ut kring MAX IV och ESS.

Områdeskarta

Områden i Lund

Svensk Mäklarstatistik redovisar Lund som en kommun, utan priser per stadsdel. Snittet för hela kommunen är 44 740 kr/kvm för bostadsrätt och 42 337 kr/kvm för villa.

Svep i sidled för att se hela tabellen →

Stadsdelar och pendelorter i Lund.
OmrådeKarakteristik
MöllevångenStadsdel direkt norr om centrala Lund, där utbyggnaden började 1952.
KlostergårdenByggt 1962–1968 som tio gårdar i fyrkant. Pågatågen stannar vid Klostergårdens station sedan 10 december 2023.
LineroNedre Linero byggdes inom miljonprogrammet på 1960- och 1970-talen, villorna i övre Linero 1971–1972.
Östra Torn & BrunnshögBrunnshög byggs ut kring forskningsanläggningarna MAX IV och ESS. Spårvägen från Lund C öppnade 13 december 2020.

Fler stadsdelar och orter: Centrum, Värpinge, Tuna, Stångby, Södra Sandby, Dalby, Veberöd och Genarp.

Boendeform

Villor vs bostadsrätter

Villor i Lunds kommun kostar 42 337 kr/kvm, 5 % lägre än bostadsrätternas 44 740 kr/kvm. Medelpriset för en såld villa är 6,1 Mkr. De senaste tolv månaderna såldes 414 villor och 2 178 bostadsrätter i kommunen (Svensk Mäklarstatistik, 8 oktober 2026).

En bostadsrätt kommer alltid med två kostnader: köpeskillingen och månadsavgiften. Nyproduktionsföreningar och skuldsatta föreningar har ofta högre avgifter, och det skapar mer spridning i boendekostnaden än vad själva kvm-priset antyder.

En tredje boendeform är radhuset. Radhus erbjuder en mellanväg mellan bostadsrätt och villa: egen entré och liten trädgård utan fullt villaansvar.

Drivkrafter

Vad påverkar priserna i Lund?

Lunds universitet och forskningsklustret

Lunds universitet har omkring 46 000 studenter, motsvarande cirka 31 000 helårsstudenter, och 8 500 anställda. I Brunnshög ligger forskningsanläggningarna MAX IV och ESS.

Pendlingen mot Köpenhamn

Omkring 21 000 personer i Skåne arbetade i Östdanmark 2024 enligt Region Skåne.

Studentstaden

AF Bostäder har omkring 6 200 studentbostäder i Lund, och det kommunala bostadsbolaget LKF har omkring 10 700 lägenheter.

Pågatåg och spårväg

Pågatågen stannar vid Klostergårdens station sedan 10 december 2023. Spårvägen från Lund C via Brunnshög till ESS öppnade 13 december 2020.

Life science på Medicon Village

AstraZenecas tidigare forskningsanläggning lämnades över till Medicon Village i januari 2012. Där finns i dag drygt 180 företag och organisationer med omkring 2 800 arbetsplatser.

Räntor och bolånetak

Riksbankens styrränta är 1,75 % (beslut 24 september 2026), ner från 4,0 % under 2023. Bolånetaket höjdes till 90 % per 1 april 2026, vilket sänker kontantinsatskravet från 15 % till 10 %.

Strategi

Att tänka på som köpare 2026

Föreningskvalitet är viktig att förstå. Det skiljer mycket mellan föreningar med klart stamrenoverat och föreningar som har stora investeringar framför sig. Läs ekonomisk plan, underhållsplan och senaste årsredovisningen, för det är där den verkliga prisinformationen finns. Föreningar med hög skuldsättning är räntekänsliga på ett sätt som kvm-priset inte alltid speglar.

Bolånetaket höjdes till 90 % per 1 april 2026, och Riksbankens styrränta är 1,75 %.

Vanliga frågor

Frågor om Lunds bostadsmarknad

Vad kostar bostäder i Lund 2026?

Snittpriset för en bostadsrätt i Lunds kommun är 44 740 kr/kvm de senaste tolv månaderna enligt Svensk Mäklarstatistik (8 oktober 2026). Villor kostar 42 337 kr/kvm. Medelpriset för en såld bostadsrätt är 2 859 000 kr och för en såld villa 6 086 000 kr.

Är Lund dyrare än Malmö?

Lund är dyrare än Malmö: bostadsrätter kostar 44 740 kr/kvm i Lund mot 36 364 kr/kvm i Malmö, 23 % mer (Svensk Mäklarstatistik, 8 oktober 2026). Lund är lägre än Göteborgs kommun (51 948 kr/kvm) och Stockholms kommun (90 815 kr/kvm).

Lönar det sig att pendla från Lund till Malmö?

Det beror på var du arbetar och vad du vill betala. Bostadsrätterna kostar i snitt 44 740 kr/kvm i Lund och 36 364 kr/kvm i Malmö (Svensk Mäklarstatistik, 8 oktober 2026). Kontrollera restid och biljettpris för just din resa i Skånetrafikens reseplanerare.

Hur är studentbostadsmarknaden i Lund?

Lunds universitet har omkring 46 000 studenter, vilket motsvarar cirka 31 000 helårsstudenter. AF Bostäder har omkring 6 200 studentbostäder i Lund, och det kommunala bostadsbolaget LKF har omkring 10 700 lägenheter.

Är Klostergården ett bra område?

Klostergården byggdes 1962–1968 som tio gårdar i fyrkant. Sedan 10 december 2023 har området en egen station där Pågatågen stannar. Föreningar med klart stamrenoverat och rimlig avgift är det specifika att leta efter.

Fördjupa

Läs vidare om Lund och Skåne

Metadata

Senast uppdaterad: 19 oktober 2026

Källor
  • Svensk Mäklarstatistik: Lunds kommun, senaste tolv månaderna, 8 oktober 2026
  • Handelsbanken, SBAB och Swedbank: bostadsprisprognoser, september 2026
  • Lunds universitet, fakta och siffror: 46 000 studenter, 8 500 anställda
  • Medicon Village: drygt 180 företag och organisationer, 2 800 arbetsplatser (AstraZenecas tidigare anläggning)
  • Skånska Dagbladet: Klostergårdens station, öppnad 10 december 2023
  • Riksbanken: styrräntebeslut 2022–2026
  • Lag (2026:226) om begränsning av bostadskrediter: bolånetak 90 % från 1 april 2026