Elpris 2022 per elområde

Under 2022 var elpriset i snitt 79,2 öre/kWh i SE1, 83,0 i SE2, 172,4 i SE3 och 202,6 i SE4, med moms.

Uppdaterad · Aron Larsson

Snittpris 2022

Varje månad
  • 79 öreSE1Luleå
  • 83 öreSE2Sundsvall
  • 172 öreSE3Stockholm
  • 203 öreSE4Malmö
  • 79 öreSE1Luleå
  • 83 öreSE2Sundsvall
  • 172 öreSE3Stockholm
  • 203 öreSE4Malmö

Öre per kWh med moms. Varje timme väger lika.

Vad betyder det för ditt elavtal?

Med rörligt elpris betalar du månadens snitt plus elbolagets påslag. Med fast pris betalar du samma pris hela bindningstiden.

Spotpriser från elbörsen Nord Pool (dagen före), med 25 % moms, utan elbolagets påslag, elnät och energiskatt. Elpriser tillhandahålls av Elpriset just nu.se. Snittet väger varje timme lika.

Elpris per månad 2022

Snittpriset varje månad i SE1 till SE4, öre per kWh med moms. Välj månaden för alla elområden eller året för ett elområde.

Elpris per månad 2022 och elområde, öre per kWh med moms
MånadSE1SE2SE3SE4
Januari36,336,3130,6136,9
Februari32,232,296,9104,8
Mars28,628,6162,5192,7
April66,167,1111,6142,5
Maj72,472,4128,7174,2
Juni63,963,9157,9225,6
Juli28,028,0107,9152,7
Augusti22,964,9279,3382,0
September125,9125,7286,0302,4
Oktober63,064,0100,7101,4
November152,6152,6163,7168,6
December257,4257,5336,2339,2
Hela året79,283,0172,4202,6

Frågor om elpriset 2022

Vad kostade elen 2022?

Spotpriset var i snitt 79,2 öre/kWh i SE1 (Luleå), 83,0 öre/kWh i SE2 (Sundsvall), 172,4 öre/kWh i SE3 (Stockholm) och 202,6 öre/kWh i SE4 (Malmö), med moms. Elbolagets påslag, elnät och energiskatt kommer till.

Vilken månad var elen dyrast 2022?

I SE1 december (257,4 öre/kWh), i SE2 december (257,5 öre/kWh), i SE3 december (336,2 öre/kWh) och i SE4 augusti (382,0 öre/kWh). Månadens snitt med moms.

Vad betalar du för elen nu?

Skriv postnummer eller ort och ditt elbolag. Se hur ditt avtal står sig mot de billigaste i ditt elområde idag.

Elavtalens priser inklusive moms, från Energimarknadsinspektionen, september 2026. Spotpriset utan påslag. Elpriser tillhandahålls av Elpriset just nu.se. Så jämför vi